Två internationella priser är kvar: Bästa Artistiska Pris och Filmmaker of the Year.

 

Jury Honorary Award

Christina Schollin

Best Nordic Short Film

The Man Who Wouldn’t CryEmil T. Jonsson, Björn BoströmSweden

Best Nordic Short Film Screenplay

The Man Who Wouldn’t CryBjörn BoströmSweden

Best Nordic Short Film Director

I’m a pedophileJohanna StällbergSweden

Best Nordic Short Film Cinematography

Thank You for Patiently WaitingAnders JacobssonSweden

Best Nordic Short Film Female Actor

I’m a PedophileAnnika Hallin — “Jenny”Sweden

Best Nordic Short Film Male Actor

I’m a PedophileOlle Sarri — “Petter”Sweden

Best Nordic Short Documentary

WastelandDaniel MiltonSweden

Best Nordic Feature Documentary

They call us Greasers!Matz EklundSweden

Best Nordic Feature Film

Oslo — CopenhagenJan VardøenNorway

Best Nordic Feature Film Screenplay

Oslo — CopenhagenJan VardøenNorway

Best Nordic Feature Film Editing

Without SkinLars Bergbom, Christian JohanssonSweden

Best Nordic Feature Film Director

Oslo — CopenhagenJan VardøenNorway

Best Nordic Feature Film Sound

Victim of LovePeter SeebaDenmark

Best Nordic Feature Film Cinematography

Oslo — CopenhagenJohn Christian RosenlundNorway

Best Nordic Feature Film Male Actor

Oslo — CopenhagenLars Berge — “Tom”Norway

Best Nordic Feature Film Female Actor

One Half of MeOlga Temonen — “Jaana Kivimäki”Finland

Best International Short Film

The SwingSamara SagynbaevaKyrgyzstan

Best International Short Film Screenplay

The German KingAdetokumboh M’CormackUnited States

Best International Short Film Female Actor

GABRIELIsabel Ordaz — ÁgathaSpain

Best International Short Film Male Actor

The Bare Knuckle GentlemenDoctor Hayes — Bill RichmondUnited States

Best International Short Film Director

The SwingSamara SagynbaevaKyrgyzstan

Best International Short Film Cinematography

GABRIELLucas TucknottSpain

Best 1-Minute Film

Space OdditySeyhmus AltunTurkey

Best Animation

Tobi and the TurbobusVerena FelsGermany

Music video

Handsome Johnny — Johnny And The DevilMatty JorissenThe Netherland

Best International Documentary Short (1-40 min)

The CaledonianBruce H. GillUnited Kingdom

Best International Documentary Feature length (40 min and above)

Killing the ShepherdTom OpreUnited States

Best Web/New Media

Any Creative Form — SeriesDaniel FazioUnited Kingdom

Best International Feature Film Cinematography

I am freeAnna RozetskayaRussia

Best International Feature Film Female Actor

The Silent PartyJazmin Stuart — LauraArgentina

Best International Feature Film Male Actor

Next Station: RussiaAnton Adasinsky — IvanRussia

Best International Feature Film Director

Elsa’s LandJulia KolesnikRussia

Best International Feature Film Screenplay

Elsa’s LandJulia Kolesnik, Alexander RusakovRussia

Best International Feature Film

Elsa’s LandAlexander Kessel, Ruslan Sorokin, Galina Sytsko, Eugeniy Yaschuk, Guillaume De SeilleRussia
    wpChatIcon