Festival 19-26 augusti 2023

Under dessa nio dagar har vi många olika event planerade för både allmänheten och den intresserade filmskaparen.

Det kommer att visas film i olika genres för att passa alla smaker; drama, komedi, skräck och mer. Vi kommer att välja ut filmer av hög kvalitet för den kräsne. Filmer som du inte har sett någon annanstans. Du kommer att få se nya och spännande filmer av filmskapare från världen över!

Låt dig fångas med i filmens fantastiska värld! Missa inte årets filmfest!

Utöver filmvisning kommer vi att arrangera workshops, debatter, intervjuer och andra event. Filmfestivalen avslutas med en storslagen filmgala.

Följ med oss på resan och var med och gör Västerås till en känd filmstad!

Historia

Västerås Filmfestival grundades 2015 av Carlos Morén. Festivalen har till uppgift att stärka intresset för kvalitetsfilm och produktion regionalt, nationellt samt internationellt. Under den första omgången tog vi enbart emot kortfilmer, både fiktion och dokumentärer.

2016 visade vi för första gången långfilmer. Bästa dokumentär, kortfilm, regi, foto, kvinnliga och manliga skådespelare delades upp och tilldelas nu även svenska mottagare.

Därtill instiftades tre helt nya priser; Årets Stjärnskott, som syftar till att finna talanger som verkligen är på väg, samt Årets Barnskådespelare, presenterat av miniroom.se, för att lägga uppmärksamheten på barnskådespelare som särskilt har utmärkt sig det året.

Det tredje priset som hade sin premiär var Hederspriset, som fr o m detta år delats ut till fantastiska svenska skådespelare. Första skådespelare att föräras var Lennart Jähkel.

Inför omgången 2019 öppnade vi dörrarna för musikvideor, en egen kategori inom filmkonsten.

Festivalen förbereds nu inför sitt åttonde år. Festivalen kommer att hållas den 19-26 aug. 2023.

En ungdomstävling tillkommer också, där vi ger ungdomar i Västerås chansen att visa upp sin kreativitet genom att spela in minutlånga filmer.

Festivalens innehåll

  • Visningar av filmer i olika genrer på biograf och på olika visningsrum.
  • Workshop inom olika områden som manus, skådespeleri mm.
  • Föreläsningar och debatt inom olika teman som berör filmteknik, filmer och bransch.
  • Återkommande tema är ”Utsatthet”. Andra varierande teman sätter fokus på genres, filmkultur i olika länder och kulturpolitiska teman.
  • Långfilmer, kortfilmer, dokumentärer, animerade filmer, och musikvideor
  • Fester och mingel
  • Prisutdelningar kortfilmer
  • Prisutdelningar långfilmer

Målen med filmfestivalen

Att stimulera filmskapande lokalt, nationellt samt internationellt.
Uppmuntra visandet av kvalitetsfilm i olika genres regionalt, nationellt och internationellt.
Ge filmskapare erkännande genom att dela ut priser i olika kategorier av kreativa och unika kvalitetsfilmer på flera nivåer; lokal, regional, nationell och internationell nivå.

Att ge Västerås en plats i filmvärlden, som en kulturstad och supporter av filmkultur.

Utdelade priser

Vi har delat ut en hel del priser till talangfulla och kreativa filmskapare och skådespelare under våra första sju år.

2015
2016
2017
2018
2019
2021
2022
2015

2015

Kategori Titel Prismottagare Land Notering
Bästa internationella dokumentär Mr. Joe Lives Alone Daneeta Jackson, Patrick Jackson USA Instiftat pris 2015
Bästa internationella kortfilm Game of Life Agnès Vialleton Frankrike Instiftat pris 2015
Bästa internationella animation Golden Shot Gökalp Gönen Turkiet Instiftat pris 2015
Bästa internationella 1-minutfilm Water Cycle Ciril Mlinar Cic Slovenien Instiftat pris 2015
Bästa internationella regi Zero David Victori Spanien Instiftat pris 2015
Bästa internationella kvinnliga skådespelare Airgirl Arielle Thomas AustralienSverige Instiftat pris 2015
Bästa internationella manliga skådespelare The Anklet Benoit Thiebault Frankrike Instiftat pris 2015
Bästa internationella fotografi Good Year Yuichi Nagata Japan Instiftat pris 2015
Bästa internationella manus En Route Xu Zhang USA Instiftat pris 2015
Bästa internationella ljud The Red Thunder Guillermo Marin USA Instiftat pris 2015
Regionpriset Kryssningsmannen Linn Tinnerholm, Mary Atim, Simon Fältsjö Sverige Instiftat pris 2015
Talangpriset The Egoist Emil Torneryd, Oscar Bergman Sverige Instiftat pris 2015
2016

2016

Kategori Titel Prismottagare Land Notering
Bästa internationella långfilm Blockbuster – A Life in Moving Pictures Vlado Priborsky Österrike Nyinstiftat pris 2016
Bästa internationella kortfilm 90 Degrees North Detsky Graffam Tyskland Instiftat pris 2015
Bästa internationella dokumentär Along the Ice Joris Favraud Frankrike Instiftat pris 2015
Bästa internationella 1-minutfilm Se upp för tåg Markus Helmersson Sverige Instiftat pris 2015
Bästa internationella manus Show Business Alexander Tovar Spanien Instiftat pris 2015
Bästa internationella regi Autumn Fall Jan Vardoen Norge Instiftat pris 2015
Bästa internationella fotografi Tristan Tortuyaux Bästa internationella fotografi Frankrike Instiftat pris 2015
Bästa internationella kvinnliga skådespelare Sisters-Share Everything Winnie Böwe Germany Instiftat pris 2015
Bästa internationella manliga skådespelare Mother Jakub Kotynski Polen Instiftat pris 2015
Bästa nationella dokumentär De Blev Våra Mödrar Roland Persson Sverige Nyinstiftat pris 2016
Bästa nationella kortfilm Bröder i midnattssol Lars Persson Sverige Nyinstiftat pris 2016
Bästa nationella regi Svart Kung Ronnie Brolin Sverige Nyinstiftat pris 2016
Bästa nationella kvinnliga skådespelare Höstmåne Åsa Älmeby Thorne Sverige Nyinstiftat pris 2016
Bästa nationella manliga skådespelare Höstmåne Thomas Hedengran Sverige Nyinstiftat pris 2016
Årets hederspris 2016 Specialpris Lennart Jähkel Sverige Nyinstiftat pris 2016
Årets regionpris 2016 Specialpris Marcus Holmqvist, David Billström Sverige Instiftat pris 2015
Årets stjärnskott 2016 Specialpris Matilda Tjerneld Sverige Nyinstiftat pris 2016
Årets barnskådespelare 2016 Specialpris André Persson Gintner Sverige Nyinstiftat pris 2016
Årets talangpriset 2016 Specialpris Charlie Filmberg Sverige Instiftat pris 2015
2017

2017

Kategori Titel Prismottagare Land Notering
Bästa internationella långfilm Wilderness Neil Fox, Justin Doherty Storbritannien VFF-event
Bästa internationella kortfilm Margherita Lorenzo Iannello Italien VFF-event
Bästa internationella animering Below 0° Itai Hagage Costa Rica Åter instiftat pris 2017
Bästa internationella dokumentär Standing with Standing Rock Bob Yothers Nederländerna VFF-event
Bästa internationella 1-minutfilm Decay Matilda Wikingson Sverige VFF-event
Bästa internationella manus Wilderness Neil Fox Storbritannien VFF-event
Bästa internationella regi Wilderness Justin Doherty Storbritannien VFF-event
Bästa internationella fotografi The Albino’s Trees Masakazu Kaneko Japan VFF-event
Bästa internationella kvinnliga skådespelare I did her wrong Catalina Lavalle USA VFF-event
Bästa internationella manliga skådespelare In the Desert Tony Plana USA VFF-event
Bästa nordiska långfilm Vykort Från Petrokemin Simon Borka Gunnarsson Sverige VFF-event
Bästa nationella dokumentär Bondepoeten Roland Persson Sverige VFF-event
Bästa nationella kortfilm Allting Föreställer, Ingenting Är Johan Skantze Sverige VFF-event
Bästa nationella manus En Flickas Hämnd Max Marklund Sverige VFF-event
Bästa nationella fotografi En Flickas Hämnd Anders Jacobsson Sverige VFF-event
Bästa nationella regi Vykort Från Petrokemin Simon Borka Gunnarsson Sverige VFF-event
Bästa nationella kvinnliga skådespelare Allting Föreställer, Ingenting Är Amy Mattsson Sverige VFF-event
Bästa nationella manliga skådespelare Vykort Från Petrokemin Lars Väringer Sverige VFF-event
Årets hederspris 2017 Specialpris Maria Lundqvist Sverige VFF-event
Årets regionpris 2017 Specialpris Robin Widell Sverige VFF-event
Årets stjärnskott 2017 Specialpris Malte Myrenberg Gårdinger Sverige VFF-event
Årets barnskådespelare 2017 Specialpris Thea Karmgård, Linnéa Lundström Sverige VFF-event
Årets talangpriset 2017 Specialpris Fredrik Hellqvist Sverige VFF-event
2018

2018

Kategori Titel Prismottagare Land Notering
Bästa internationella långfilm Goliath Dominik Locher Schweiz VFF-event
Bästa internationella kortfilm The Nine Billion Names of God Dominique Filhol Frankrike VFF-event
Bästa internationella animering The Robot Butler Jens Broström Sverige VFF-event
Bästa internationella dokumentär Claudio Fasoli’s Innersounds Angelo Poli Italien VFF-event
Bästa internationella 1-minutfilm Memory of our Peers Brice Veneziano Frankrike VFF-event
Bästa internationella manus Goliath Dominik Locher Schweiz VFF-event
Bästa internationella regi Goliath Dominik Locher Schweiz VFF-event
Bästa internationella fotografi The Nine Billion Names of God Athys de Galzain Frankrike VFF-event
Bästa internationella kvinnliga skådespelare The Forest Natalya Rychkova Ryssland VFF-event
Bästa internationella manliga skådespelare Goliath Sven Schelker Schweiz VFF-event
Bästa nordiska långfilm Bride Price VS Democracy Reza Rahimi Sverige VFF-event
Bästa nationella dokumentär The Rocking Barber of Hisingen Tomas Haglund Sverige VFF-event
Bästa nationella kortfilm Dreamlife Anna Mercedes Bergion Sverige VFF-event
Bästa nationella manus Bride Price VS Democracy Reza Rahimi, Amir Abbas Payam Sverige VFF-event
Bästa nationella fotografi Eisodus Axel Adolfsson, Troels Rosenkrantz Andersen Sverige VFF-event
Bästa nationella regi Bride Price VS Democracy Reza Rahimi Sverige VFF-event
Bästa nationella kvinnliga skådespelare Dreamlife Michaela Berner Sverige VFF-event
Bästa nationella manliga skådespelare Bride Price VS Democracy Ashkan Ghods Sverige VFF-event
Årets hederspris 2018 Specialpris Rolf Lassgård Sverige VFF-event
Årets regionpris 2018 Specialpris Jamshed Khan Sverige VFF-event
Årets stjärnskott 2018 Specialpris Emil Algpeus Sverige VFF-event
Årets barnskådespelare 2018 Specialpris Nike Ringqvist Sverige VFF-event
Årets talangpriset 2018 Specialpris Erik Kammerland Sverige VFF-event
Årets publikpris 2018 Specialpris Trädgårdsgatan Sverige Nystiftat pris 2018
2019

2019

Kategori Titel Prismottagare Land Notering
Bästa internationella långfilm A Picture with Yuki Lachezar Avramov Bulgarien VFF-event
Bästa internationella kortfilm Amaro Fabian Döring Tyskland VFF-event
Bästa internationella animering The Tree of Poison Andrey Fedorov Ryssland VFF-event
Bästa internationella dokumentär Servais Rudy Pinceel Belgien VFF-event
Bästa internationella 1-minutfilm I Just Need Love Jake J Meniani Storbritannien VFF-event
Bästa internationella manus A Picture with Yuki Dimitar Stoyanovich Bulgarien VFF-event
Bästa internationella regi A Picture with Yuki Lachezar Avramov Bulgarien VFF-event
Bästa internationella fotografi Two Times You Beto Casillas Mexiko VFF-event
Bästa internationella kvinnliga skådespelare No News Silvia Espigado Spanien VFF-event
Bästa internationella manliga skådespelare Dream State Karim Theilgaard Danmark VFF-event
Bästa internationella musikvideo “Imagination” av Jordan Corey Roth Rind USA VFF-event
Bästa nordiska långfilm Lantisar Malin Dahl Sverige VFF-event
Bästa nationella dokumentär Kindertransports to Sweden Gülseren Sengezer Sverige VFF-event
Bästa nationella kortfilm Cancel Sebastian Johansson Micci Sverige VFF-event
Bästa nationella manus Bunden Göran Parkrud Sverige VFF-event
Bästa nationella fotografi Finding Alice Iga Mikler Sverige VFF-event
Bästa nationella regi Lantisar Malin Dahl Sverige VFF-event
Bästa nationella kvinnliga skådespelare Bunden Susanna Helldén Sverige VFF-event
Bästa nationella manliga skådespelare Lantisar Peter Sjöquist Sverige VFF-event
Årets hederspris 2019 Specialpris Helena Bergström, Colin Nutley Sverige VFF-event
Årets regionpris 2019 Specialpris Robert Reinholdsson Sverige VFF-event
Årets stjärnskott 2019 Specialpris Therese Eriksson Sverige VFF-event
Årets barnskådespelare 2019 Specialpris Miranda Grassman Sverige VFF-event
Årets talangpriset 2019 Specialpris Sune Eskelinen Sverige VFF-event
Årets publikpris 2019 Specialpris 438 Dagar Sverige Nystiftat pris 2018
2021

2021

Kategori Titel Prismottagare Land
Bästa internationella långfilm Elsa’s Land Julia Kolesnik Ryssland
Bästa internationella långfilm skådespelare Next Station: Russia Anton Adasinsky Ryssland
Bästa internationella långfilm skådespelerska The Silent Party Jazmin Stuart Argentina
Bästa internationella långfilm foto I Am Free Anna Rozetskaya Ryssland
Bästa internationella långfilm manus Elsa’s Land Julia Kolesnik Ryssland
Bästa internationella långfilm regi Elsa’s Land Julia Kolesnik Ryssland
Bästa internationella kortfilm The Swing Samara Sagynbaeva Kyrgystan
Bästa internationella kortfilm regi The Swing Samara Sagynbaeva Kyrgystan
Bästa internationella kortfilm manus The German King Adetokumboh M’Cormack USA
Bästa internationella kortfilm foto GABRIEL Lucas Tucknott Spanien
Bästa internationella kortfilm skådespelare The Bare Knuckle Gentlemen Doctor Hayes USA
Bästa internationella kortfilm skådespelerska GABRIEL Isabel Ordaz Spanien
Bästa internationella animering Tobi and the Turbobus Verena Fels Tyskland
Bästa web/new media Any Creative Form — Series Daniel Fazio Storbritannien
Bästa internationella kortdokumentär The Caledonian Bruce H. Gill Storbritannien
Bästa internationella långdokumentär Killing the Shepherd Tom Opre USA
Bästa internationella 1-minutfilm Space Oddity Seyhmus Altun Turkiet
Bästa internationella musikvideo Johnny and the Devil” av Handsome Johnny Matty Jorissen Nederländerna
Bästa nordiska långfilm Oslo — Copenhagen Jan Vardøen Norge
Bästa nordiska långfilm foto Oslo — Copenhagen John Christian Rosenlund Norge
Bästa nordiska långfilm manus Oslo — Copenhagen Jan Vardøen Norge
Bästa nordiska långfilm regi Oslo — Copenhagen Jan Vardøen Norge
Bästa nordiska långfilm skådespelare Oslo — Copenhagen Lars Berge Norge
Bästa nordiska långfilm skådespelerska One Half of Me Olga Temonen Finland
Bästa nordiska långfilm klipp Without Skin Lars Bergbom, Christian Johansson Sverige
Bästa nordiska långfilm ljud Victim of Love Peter Seeba Danmark
Bästa nordiska kortdokumentär Wasteland Daniel Milton Sverige
Bästa nordiska långdokumentär They Call Us Greasers! Matz Eklund Sverige
Bästa nordiska kortfilm Mannen som inte ville gråta Sverige
Bästa nordiska kortfilm manus Mannen som inte ville gråta Björn Boström Sverige
Bästa nordiska kortfilm fotografi Tack för att du väntar Anders Jacobsson Sverige
Bästa nordiska kortfilm regi Jag är pedofil Johanna Ställberg Sverige
Bästa nordiska kortfilm skådespelerska Jag är pedofil Annika Hallin Sverige
Bästa nordiska kortfilm skådespelare Jag är pedofil Olle Sarri Sverige
Årets hederspris 2021 Specialpris Christina Schollin Sverige
2022

2022

Kategori Titel Prismottagare Land
Bästa Internationella Långfilm Mother of Apostles Dmytro Ovechkin Ukraine
Bästa Internationella Långfilm Skådespelare The Ugly Truth Marcus Grüsser Germany
Bästa Internationella Långfilm Skådespelerska Shadow Ana Moreira Portugal
Bästa Internationella Långfilm Foto The Ugly Truth Christoph Wieczorek Germany
Bästa Internationella Långfilm Manus Mother of Apostles Ratha Makeenkova, Zaza Buadze Ukraine
Bästa Internationella Långfilm Regi Mother of Apostles Zaza Buadze Ukraine
Bästa Internationella Kortfilm Accomplices Miguel Monteagudo Spain
Bästa Internationella Kortfilm Regi Accomplices Rubén Guindo Nova Spain
Bästa Internationella Kortfilm Manus Accomplices Rubén Guindo Nova, Nuria Cabezas Spain
Bästa Internationella Kortfilm Foto Dora Sabine Lancelin, Arnaud Alain, Lara Legendre France
Bästa Internationella Kortfilm Skådespelare The Dog Josean Bengoetxea Spain
Bästa Internationella Kortfilm Skådespelerska Dora Mireille Roussel France
Bästa Internationella Animation One Last Wish Galia Osmo Israel
Bästa Web/New Media Any Creative Form — Series Daniel Fazio Storbritannien
Bästa Internationella Kortdokumentär I Won’t Remain Alone Fariba Arab, Yaser Talebi Iran
Bästa Internationella Långdokumentär Wild Prairie Man Carol Andrews, George Tsougrianis Canada
Bästa Internationella 1-Minutfilm Road to Hell Donal O’Dea Ireland
Bästa Internationella Musikvideo “Remember Me” by Marloe. Michael Hudson Storbritannien
Bästa Nordiska Kortdokumentär They go gentle into that night work Soile Mottisenkangas Finland
Bästa Nordiska Långdokumentär Longing for Áhkká Johanna Lindborg Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Debut Johan Stavsjö Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Manus Debut Marcus Fahey Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Foto Volvo Villa Whisky Mikael J Boson, Per Larsson, Sune Eskelinen Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Regi Debut Johan Stavsjö Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Skådespelerska Volvo Villa Whisky Louise Åkerman Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Skådespelare Naturens Palett Pelle Holmström Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Scenografi The Partisan Nina Rose Markvadsen, Freja Sande, Katrine Langgard Denmark
Bästa Nordiska Kortfilm Klipp Saga Jakob Åsell Sverige
Bästa Nordiska Kortfilm Ljud Matilda & William Theresia Billberg Sverige
Årets hederspris 2021 Specialpris Christina Schollin Sverige

Film School Awards

Kategori Titel Prismottagare Land
1-10 min Film Bruce Stockholm Filmschool Sverige
10-20 min Film Queen NSKI Høyskole Norge
20-30 min Film The Dreams Of Lonely People Warsaw Film School Polen

Specialpriser

Kategori Titel Prismottagare Land
Nordiska Utsattshetspriset Bruce Irene Altagracia Perez Lopez, Linn Moser Hällen, sociologist Sverige
Bästa Artistiska Film Living in a Bubble Natalie MacMahon, Nikola Drvoshanov Germany
Barn- och Ungdomstävlingen Rädda Jorden Saga Reinholdsson Sverige
wpChatIcon