Vinnare 2022

Bästa 1-Minutsfilm

Titel Producent Land
Road to Hell Donal O’Dea Ireland

 

Bästa Animation

Titel Producent Land
One Last Wish Galia Osmo Israel

 

Bästa Musikvideo

Titel Producent Land
Marloe. – Remember Me Chinedu Nwachukwu, Richard Birdsall, Tatiana Moshkova, Mariana Moshkova United Kingdom

 

Bästa Internationella Kortfilm

Titel Producent Land
Accomplices Miguel Monteagudo Spain

 

Bästa Internationella Kortfilm Skådespelare

Titel Skådespelare Land
The Dog Josean Bengoetxea—“Aitor” Spain

 

Bästa Internationella Kortfilm Skådespelerska

Titel Skådespelerska Land
Dora Mireille Roussel — “Agnès” France

 

Bästa Internationella Kortfilm Regissör

Titel Regissör Land
Accomplices Rubén Guindo Nova Spain

 

Bästa Internationella Kortfilm Foto

Titel Foto Land
Dora Sabine Lancelin, Arnaud Alain, Lara Legendre France

 

Bästa Internationella Kortfilm Manus

Titel Författare Land
Accomplices Rubén Guindo Nova Spain

 

Bästa Internationella Kortdokumentär

Titel Producent Land
I Won’t Remain Alone Fariba Arab, Yaser Talebi Iran, Islamic Republic of

 

Bästa Internationella Långdokumentär

Titel Producent Land
Wild Prairie Man Carol Andrews, George Tsougrianis Canada

 

Bästa Internationella Långfilm

Titel Producent Land
Mother of Apostles Dmytro Ovechkin Ukraine

 

Bästa Internationella Långfilm Regissör

Titel Regissör Land
Mother of Apostles Zaza Buadze Ukraine

 

Bästa Internationella Långfilm Skådespelare

Titel Skådespelare Land
The Ugly Truth Marcus Grüsser – “Theo Kaufmann” Germany

 

Bästa Internationella Långfilm Skådespelerska

Titel Skådespelerska Land
Shadow Ana Moreira — ”Isabel” Portugal

 

Bästa Internationella Långfilm Foto

Titel Foto Land
The Ugly Truth Christoph Wieczorek Germany

 

Bästa Internationella Långfilm Manus

Titel Författare Land
Mother of Apostles Ratha Makeenkova, Zaza Buadze Ukraine

 

Bästa Nordiska Kortfilm

Titel Producent Land
Debut Johan Stavsjö Sweden

 

Bästa Nordiska Kortfilm Actor

Titel Skådespelare Land
The Palette Of Nature Pelle Holmström—”Max” Sweden

 

Bästa Nordiska Kortfilm Skådespelerska

Titel Skådespelerska Land
Volvo Villa Whisky Louise Åkerman – “Sara” Sweden

 

Bästa Nordiska Kortfilm Regissör

Titel Regissör Land
Debut Johan Stavsjö Sweden

 

Bästa Nordiska Kortfilm Foto

Titel Foto Land
Volvo Villa Whisky Mikael J Boson, Per Larsson, Sune Eskelinen Sweden

 

Bästa Nordiska Kortfilm Manus

Titel Författare Land
Debut Marcus Fahey Sweden

 

Bästa Nordiska Kortfilm Scenografi

Titel Författare Land
The Partisan Nina Rose Markvadsen, Freja Sande, Katrine Langgard Denmark

 

Bästa Nordiska Kortfilm Klippning

Titel Klipp Land
Saga Jakob Åsell Sweden

 

Bästa Nordiska Kortfilm Ljud

Titel Ljud Land
Matilda & William Theresia Billberg Sweden

 

Bästa Nordiska Kortdokumentär

Titel Regissör Land
They go gentle into that night work Soile Mottisenkangas Finland

 

Bästa Nordiska Långdokumentär

Titel Producent Land
Longing for Áhkká Johanna Lindborg Sweden

 

Filmskolpriser

1-10 min Film

Titel Filmskola Land
Bruce Stockholm Filmskola Sweden

10-20 min Film

Titel Filmskola Land
Queen NSKI Høyskole Norway

20-30 min Film

Titel Filmskola Land
The Dreams Of Lonely People Warsaw Film School Poland

Specialpriser

Nordiskt Utsatthetspris

Titel Producent Land
I Wanted a Family Irene Altagracia Perez Lopez
Linn Moser Hällen, socionom
Sweden

Bästa Artistiska Film

Titel Regissör Land
Living in a Bubble Natalie MacMahon, Nikola Drvoshanov Germany

Barn- och Ungdomstävlingen

Titel Namn Land
Rädda Jorden Saga Reinholdsson Sweden
wpChatIcon