Två internationella priser är kvar: Bästa Artistiska Pris och Filmmaker of the Year.

 

Best International Short Film

The Swing (Selkincheck) Samara Sagynbaeva Kyrgyzstan
GABRIEL Pierfrancesco Artini Spain
The German King Adetokumboh M’Cormack United States

Best International Short Film Screenplay

The German King Adetokumboh M’Cormack United States
The Swing Samara Sagynbaeva, Dastan Zhapar Uulu Kyrgyzstan
GABRIEL Pierfrancesco Artini, Claudio Masenza Spain

Best International Short Film Female Actor

Jasmine Lane Linh Dan Pham — Loan France
GABRIEL Isabel Ordaz — Ágatha Spain
The German King Scottie Thompson – Empress Augusta Victoria United States

Best International Short Film Male Actor

The Bare Knuckle Gentlemen Doctor Hayes — Bill Richmond United States
Big Guy Samir Harrag — Brahim France
The German King AdetoKumboh M’Cormack — King Rudolf Manga Bell United States

Best International Short Film Director

GABRIEL Pierfrancesco Artini Spain
The German King Adetokumboh M’Cormack United States
The Swing Samara Sagynbaeva Kyrgyzstan

Best International Short Film Cinematography

GABRIEL Lucas Tucknott Spain
The German King Justin Janowitz United States
The Prisoner Tom O’Keefe United Kingdom

Best 1-Minute Film

Space Oddity Seyhmus Altun Turkey
The Chair Joe Bor United Kingdom
Nuntio Vobis Alberto Dessimone Italy

Best Animation

Tobi and the Turbobus Verena Fels Germany
RenaiDance Zhike Yang, Wenjie Wu, Han Chen Chang United States
Just for the Record Vojin Vasovic Serbia

Music video

Handsome Johnny — Johnny And The Devil Matty Jorissen The Netherland
Lucie Vondráčková – Lovemaking Tereza Hirsch Czech Republic
Daniel Alejandro — Tonight Daniel Alejandro Australia

Best International Documentary Short (1-40 min)

The Flow Effect Lachlan Henry Australia
Portraits of My Mother Tavo Ruiz Mexico
The Caledonian Bruce H. Gill United Kingdom

Best International Documentary Feature length (40 min and above)

Kiss the Ground Josh Tickell, Rebecca Tickell United States
Killing the Shepherd Tom Opre United States
Open Hearts Travis Pollert, Jacob Kostelli United States

Best Web/New Media

Walls of Disorder Martin Bureau Canada
Any Creative Form — Series Daniel Fazio United Kingdom
Like in Movies Yoh Komaya Japan

Best International Feature Film Cinematography

Make-Believers Keita Yugoshi Japan
Elsa’s Land Evgeniy Tsvetkov Russia
I am free Anna Rozetskaya Russia

Best International Feature Film Female Actor

Elsa’s Land Irina Pechernikova – Elsa Russia
Make-Believers Yuki Morikawa – Kanako / Sumire Japan
The Silent Party Jazmin Stuart – Laura Argentina

Best International Feature Film Male Actor

Make-Believers Takashi Kawaguchi – Masa Japan
Next Station: Russia Anton Adasinsky – Ivan Russia
The Silent Party Gerardo Romano – León Argentina

Best International Feature Film Director

Elsa’s Land Julia Kolesnik Russia
The Silent Party Diego Fried Argentina
Next Station: Russia Ivan Sosnin Russia

Best International Feature Film Screenplay

Elsa’s Land Julia Kolesnik Russia
The Silent Party Diego Fried Argentina
Next Station: Russia Ivan Sosnin Russia

Best International Feature Film

Elsa’s Land Julia Kolesnik Russia
The Silent Party Diego Fried Argentina
Next Station: Russia Ivan Sosnin Russia
wpChatIcon