Två internationella priser är kvar: Bästa Artistiska Pris och Filmmaker of the Year.

 

Best Nordic Short Film

The Man Who Wouldn’t CryEmil T. JonssonSweden
Thank You for Patiently WaitingMax Marklund, Anders JacobssonSweden
I’m a pedophileJohanna StällbergSweden
ALINAEemeli KelokorpiFinland
Between Earth and the MoonAnna Karín Lárusdóttir, Hekla EgilsIceland

Best Nordic Short Film Screenplay

The Man Who Wouldn’t CryBjörn BoströmSweden
Thank You for Patiently WaitingMax Marklund, Anders JacobssonSweden
I’m a pedophileJohanna StällbergSweden
A Film About Nice GuysCecilia SävermanSweden
Between Earth and the MoonAnna Karín Lárusdóttir, Hekla EgilsIceland

Best Nordic Short Film Director

ALINAEemeli KelokorpiFinland
The Man Who Wouldn’t CryEmil T. JonssonSweden
Thank You for Patiently WaitingMax Marklund, Anders JacobssonSweden
I’m a pedophileJohanna StällbergSweden
Between Earth and the MoonAnna Karín Lárusdóttir, Hekla EgilsIceland

Best Nordic Short Film Cinematography

Between Earth and the MoonÓttar Ingi ÞorbergssonIceland
Thank You for Patiently WaitingAnders JacobssonSweden
The Man Who Wouldn’t CryOddvar FågelssonSweden
1971Peter MattssonSweden
My Sister and the PrinceSøren KahrDenmark

Best Nordic Short Film Female Actor

The Man Who Wouldn’t CrySissela Kyle — “Chefen”Sweden
HundenAnn Petrén — “Aurelia”Sweden
I’m a pedophileAnnika Hallin — “Jenny”Sweden
ALINASofia Voltti — “ALINA”Finland
My Sister and the PrinceAlba August — “Marie”Denmark

Best Nordic Short Film Male Actor

Thank You For Patiently WaitingRafael Pettersson — “Josef”Sweden
I’m a PedophileOlle Sarri — “Petter”Sweden
HundenRasmus Luthander — “Albin”Sweden
Holy HenStig Hoffmeyer — “Gert”Denmark
A Film About Nice GuysPeter Åström — “Olof”Sweden

Best Nordic Short Documentary

Voice of the GlaciersSindre KolbjørnsgardNorway
WastelandDaniel MiltonSweden
FRAMThomas Freundlich, Valtteri RaekallioFinland

Best Nordic Feature Documentary

They call us Greasers!Matz EklundSweden
Hollywood Hank! Don’t worry, it’ll be alright!Matz EklundSweden
The Flame of MemoryRod AlorasSweden

Best Nordic Feature Film

Oslo — CopenhagenJan VardøenNorway
Without SkinLars Bergbom, Christian JohanssonSweden
One Half of MeTuukka TemonenFinland

Best Nordic Feature Film Screenplay

Oslo — CopenhagenJan VardøenNorway
One Half of MeTuukka TemonenFinland
Without SkinLars BergbomSweden

Best Nordic Feature Film Editing

Oslo — CopenhagenAnders Refn, Mathilde FridlundNorway
One Half of MeJuha KärkkäinenFinland
Without SkinLars Bergbom, Christian JohanssonSweden

Best Nordic Feature Film Director

Oslo — CopenhagenJan VardøenNorway
One Half of MeTuukka TemonenFinland
Without SkinLars Bergbom, Christian JohanssonSweden

Best Nordic Feature Film Sound

Oslo — CopenhagenAnna Nilsson, Adam AnderssonNorway
One Half of MeAsko PennanenFinland
Victim of LovePeter SeebaDenmark

Best Nordic Feature Film Cinematography

Oslo — CopenhagenJohn Christian RosenlundNorway
One Half of MeAki Huttunen, Ida TunturipuroFinland
Without SkinCarl O.J. OlssonSweden

Best Nordic Feature Film Male Actor

Oslo — CopenhagenHallvard Holmen — “Ingar”Norway
Oslo — CopenhagenLars Berge — “Tom”Norway
Victim of LoveRudi Køhnke — “Charly”Denmark

Best Nordic Feature Film Female Actor

Oslo — CopenhagenRudy Claes — “Linn”Norway
Oslo — CopenhagenKathrine Thorborg Johansen — “Ingeborg”Norway
One Half of MeOlga Temonen — “Jaana Kivimäki”Finland
    wpChatIcon