Två internationella priser är kvar: Bästa Artistiska Pris och Filmmaker of the Year.

 

Best Nordic Short Film

The Man Who Wouldn’t Cry Emil T. Jonsson Sweden
Thank You for Patiently Waiting Max Marklund, Anders Jacobsson Sweden
I’m a pedophile Johanna Ställberg Sweden
ALINA Eemeli Kelokorpi Finland
Between Earth and the Moon Anna Karín Lárusdóttir, Hekla Egils Iceland

Best Nordic Short Film Screenplay

The Man Who Wouldn’t Cry Björn Boström Sweden
Thank You for Patiently Waiting Max Marklund, Anders Jacobsson Sweden
I’m a pedophile Johanna Ställberg Sweden
A Film About Nice Guys Cecilia Säverman Sweden
Between Earth and the Moon Anna Karín Lárusdóttir, Hekla Egils Iceland

Best Nordic Short Film Director

ALINA Eemeli Kelokorpi Finland
The Man Who Wouldn’t Cry Emil T. Jonsson Sweden
Thank You for Patiently Waiting Max Marklund, Anders Jacobsson Sweden
I’m a pedophile Johanna Ställberg Sweden
Between Earth and the Moon Anna Karín Lárusdóttir, Hekla Egils Iceland

Best Nordic Short Film Cinematography

Between Earth and the Moon Óttar Ingi Þorbergsson Iceland
Thank You for Patiently Waiting Anders Jacobsson Sweden
The Man Who Wouldn’t Cry Oddvar Fågelsson Sweden
1971 Peter Mattsson Sweden
My Sister and the Prince Søren Kahr Denmark

Best Nordic Short Film Female Actor

The Man Who Wouldn’t Cry Sissela Kyle — “Chefen” Sweden
Hunden Ann Petrén — “Aurelia” Sweden
I’m a pedophile Annika Hallin — “Jenny” Sweden
ALINA Sofia Voltti — “ALINA” Finland
My Sister and the Prince Alba August — “Marie” Denmark

Best Nordic Short Film Male Actor

Thank You For Patiently Waiting Rafael Pettersson — “Josef” Sweden
I’m a Pedophile Olle Sarri — “Petter” Sweden
Hunden Rasmus Luthander — ”Albin” Sweden
Holy Hen Stig Hoffmeyer — ”Gert” Denmark
A Film About Nice Guys Peter Åström — “Olof” Sweden

Best Nordic Short Documentary

Voice of the Glaciers Sindre Kolbjørnsgard Norway
Wasteland Daniel Milton Sweden
FRAM Thomas Freundlich, Valtteri Raekallio Finland

Best Nordic Feature Documentary

They call us Greasers! Matz Eklund Sweden
Hollywood Hank! Don’t worry, it’ll be alright! Matz Eklund Sweden
The Flame of Memory Rod Aloras Sweden

Best Nordic Feature Film

Oslo — Copenhagen Jan Vardøen Norway
Without Skin Lars Bergbom, Christian Johansson Sweden
One Half of Me Tuukka Temonen Finland

Best Nordic Feature Film Screenplay

Oslo — Copenhagen Jan Vardøen Norway
One Half of Me Tuukka Temonen Finland
Without Skin Lars Bergbom Sweden

Best Nordic Feature Film Editing

Oslo — Copenhagen Anders Refn, Mathilde Fridlund Norway
One Half of Me Juha Kärkkäinen Finland
Without Skin Lars Bergbom, Christian Johansson Sweden

Best Nordic Feature Film Director

Oslo — Copenhagen Jan Vardøen Norway
One Half of Me Tuukka Temonen Finland
Without Skin Lars Bergbom, Christian Johansson Sweden

Best Nordic Feature Film Sound

Oslo — Copenhagen Anna Nilsson, Adam Andersson Norway
One Half of Me Asko Pennanen Finland
Victim of Love Peter Seeba Denmark

Best Nordic Feature Film Cinematography

Oslo — Copenhagen John Christian Rosenlund Norway
One Half of Me Aki Huttunen, Ida Tunturipuro Finland
Without Skin Carl O.J. Olsson Sweden

Best Nordic Feature Film Male Actor

Oslo — Copenhagen Hallvard Holmen — ”Ingar” Norway
Oslo — Copenhagen Lars Berge — “Tom” Norway
Victim of Love Rudi Køhnke — “Charly” Denmark

Best Nordic Feature Film Female Actor

Oslo — Copenhagen Rudy Claes — “Linn” Norway
Oslo — Copenhagen Kathrine Thorborg Johansen — ”Ingeborg” Norway
One Half of Me Olga Temonen — “Jaana Kivimäki” Finland
wpChatIcon