• info@vasterasfilmfestival.com

Vinnare 2017

Vinnare 2017

Bästa Internationella Långfilm

Wilderness, UK

Regissör: Justin John Doherty

Manusförfattare: Neil Fox
Producent: Justin John Doherty, Neil Fox

Bästa Internationella Kortfilm

Margherita, Italien

Regissör: Lorenzo Iannello

Manusförfattare: Lorenzo Iannello
Producent: Gioachino Iannello, Riccardo De Flaviis

Bästa Internationella Dokumentär

Standing with Standing Rock, USA

Regissör: Bob Yothers

Manusförfattare: Bob Yothers

Bästa Minutfilm

Decay, Sverige

Regissör: Matilda Wikingson

Manusförfattare: Matilda Wikingson
Producent: Matilda Wikingson

Bästa Animering

Below 0°, Costa Rica

Regissör: Itai Hagage, Jonathan Gomez

Manusförfattare: Itai Hagage, Jonathan Gomez

Bästa Manus

Wilderness, UK

Manusförfattare: Neil Fox

Bästa Regi

Wilderness, UK

Regissör: Justin Doherty

Bästa Foto

The Albino's Trees, Japan

Fotograf: Masakazu Kaneko

Bästa Skådespelerska

I did her wrong, USA

Catalina Lavalle som Sophie

Bästa Skådespelare

Swimming In the Desert, USA

Tony Plana som Paul


Bästa Nordiska Långfilm

Vykort Från Petrokemin, Sverige

Regissör: Simon Borka Gunnarsson

Manusförfattare: Simon Borka Gunnarsson
Producent: Markus Frantz

Bästa Nationella Dokumentär

A Farmer’s Poetry, Sverige

Regissör: Roland Persson
Producent: Andreas Gejke

Bästa Nationella Kortfilm

Allting Föreställer, Ingenting Är, Sverige

Regissör: Johan Skantze

Manusförfattare: Johan Skantze, Mattias Jonsson
Producent: Johan Skantze, Mattias Jonsson

Bästa Nationella Regi

Vykort Från Petrokemin, Sverige

Regissör: Simon Borka Gunnarsson

Bästa Nationella Manus

En Flickas Hämnd, Sverige

Manusförfattare: Max Marklund

Bästa Nationella Foto

En Flickas Hämnd, Sverige

Fotograf: Anders Jacobsson

Bästa Nationella Kvinnliga Skådespelare

Allting Föreställer, Ingenting Är, Sweden

Amy Mattsson som Bibi

Bästa Nationella Manliga Skådespelare

Vykort Från Petrokemin, Sverige

Lars Väringer som Ingemar

Hederspriset

Maria Lundqvist

Årets Regionpris

Robin Widell

Årets Stjärnskott

Malte Myrenberg Gårdinger

Årets barnskådespelare

Thea Karmgård och Linnéa Lundström

Årets Talangpris

Fredrik Hellqvist

Västerås Film Festival