• info@vasterasfilmfestival.com

Vinnare 2015-17

Vinnare 2015-17

Bästa Kortfilm

Agnès Vialleton, Frankrike

Bästa Foto

Yuichi Nagata, Japan

Bästa Manus

Xu Zhang, USA

Bästa Regi

David Victori, Spanien

Bästa Kvinnliga Skådespelare

Arielle Thomas, Australien

Bästa Manliga Skådespelare

Benoit Thiebault, Frankrike

Bästa Dokumentär

Daneeta och Patrick Jackson, USA

Bästa Ljud

Guillermo Marin, USA

Bästa Animation

Gökalp Gönen, Turkiet

Bästa Minutfilm

Ciril Mlinar Cic, Slovenien

Talangpriset

Emil Torneryd och Oscar Bergman

Talangpriset

Emil Torneryd och Oscar Bergman

Regionalpriset

Linn Tinnerholm, Mary Atim, Simon Fältsjö

Bästa Långfilm

Vlado Priborsky, Österrike

Bästa Kortfilm

Detsky Graffam, Tyskland

Bästa Foto

Tristan Tortuyaux, Frankrike

Bästa Manus

Alexander Tovar, USA

Bästa Dokumentär

Joris Favraud, Frankrike

Bästa Minutfilm

Markus Helmersson, Sverige

Bästa Manliga Skådespelare

Jakub Kotynski, Polen

Bästa Kvinnliga Skådespelare

Winnie Böwe, Tyskland

Bästa Nationella Kortfilm

Lars Persson

Bästa Nationella Dokumentär

Roland Persson

Bästa Nationella Regi

Ronnie Brolin

Bästa Manliga Skådespelare

Thomas Hedengran

Bästa Regionala Kortfilm

Marcus Holmqvist och David Billström

Hederspriset

Lennart Jähkel

Årets Stjärnskott

Matilda Tjerneld

Årets Barnskådespelare

André Persson Gintner

Talangpriset

Charlie Filmberg

Bästa Kvinnliga Skådespelare

Åsa Älmeby Thorne

Bästa Regi

Jan Vardøen, Norge

Bästa Kortfilm

Lorenzo Iannello, Italy

Bästa Foto

Masakazu Kaneko, Japan

Bästa Internationella Dokumentär

Bob Yothers, USA

Bästa Skådespelare

Tony Plana, USA

Bästa Kvinnliga Skådespelare

Catalina Lavalle

Bästa Nordiska Långfilm

Simon Borka Gunnarsson, Sweden

Bästa Animering

Itai Hagage, Chile

Bästa Kortfilm

Johan Skantze

Bästa Foto

Anders Jacobsson

Hederspriset

Maria Lundqvist

Bästa Dokumentär

Roland Persson

Årets Regionpris

Robin Widell

Bästa Manus

Max Marklund

Bästa Manliga Skådespelare

Lars Väringer

Årets Stjärnskott

Malte Myrenberg Gårdinger

Bästa Kvinnliga Skådespelare

Amy Mattsson

Årets barnskådespelare

Thea Karmgård och Linnéa Lundström

Årets Talangpris

Fredrik Hellqvist

Bästa Minutfilm

Matilda Wikingson

Bästa Internationella Långfilm

Neil Fox och Justin Doherty, Storbritannien

Bästa Manus

Neil Fox, Storbritannien

Bästa Regi

Justin Doherty, Storbritannien