• info@vasterasfilmfestival.com

Nominations 2019

Nominations 2019

Bästa Nationella Kortfilm (Best National Shortfilm)
My Brother
Persona Non Grata
Pictures of Leo
Thank you Sam
Cancel

 

Bästa Nationella Dokumentär (Best National Documentary)
Vägen till jämställdhet?
Kindertransports to Sweden
Kalangalas Dreams
Lemming – The Little Giant Of The North
Barndomshemmet

 

Bästa Nationella Kvinnliga Skådespelare (Best National Female Actor)
Emma Melkersson (Erin)
Finding Alice
Felice Jankell (Anna)
Livet är för långt
Susanna Helldén (Helena)
Bunden
Ellen Helinder (Madde)
Lantisar
Hanna Ullerstam (Monika)
Persona Non Grata

 

Bästa Nationella Manliga Skådespelare (Best National Male Actor)
Göran Parkrud (Stefan)
Bunden
Joel Spira (Ernst)
Persona Non Grata
Peter Sjöquist (Leif)
Lantisar
Christoffer L Jonsson (Jonas)
Lantisar
Eric Rusch (Nicholas)
Pictures of Leo

 

Bästa Nationella Foto (Best National Photo)
Patric Nadalutti
Livet är för långt
Iga Mikler
Finding Alice
Sara Svärdsén
Bunden
Andrés Rignell
Stroke of Midnight
Johnny Wernersson
Lantisar

 

Bästa Nationella Manus (Best National Screenplay)
Malin Dahl, Johnny Wernersson
Lantisar
Göran Parkrud
Bunden
Arthur Ljunggren
Livet är för långt
Jimmy Nivrén Olsson
Persona Non Grata
Eric Rusch
Pictures of Leo

 

Bästa Nationella Regi (Best Nationella Directing)
Arthur Ljunggren
Livet är för långt
Kristina Nilsson
Bunden
Malin Dahl
Lantisar
Philip W. da Silva
Persona Non Grata
Eric Rusch
Pictures of Leo

 

Best Nordic Feature Film
Livet är för långt
Lantisar
Bunden
Dream State
M

 

Best International Short Film
Suncatcher
Kiko’s Saints
One Day at the Sea
Portraitist 
Amaro

 

Best International Animation
ST(R)AY
Shuffled
Kekere
The Tree of Poison
GIRASOL

 

Best International Documentary
Servais
Chasing the Jet Stream
Synti, synti (the flayed island)
Sheep Hero
Cinema mon amour

 

Best Music Video
Imagination
Goldfish Memory
Too Deep (Adam Evald – That Day)
Fear
Max Blum – Mia & Seb | Chapter X

 

Best 1-Minute Film
Stood Up
2Faces
The Modelist
I Just Need Love
Empathy

 

 

Best International Female Actor
Kiki Sugino (Yuki)
A Picture with Yuki
Marina Occhionero (Camilla)
Imperfect Age
Anahí Dávila (Tania)
Two Times You
Sophie von Kessel (Sophie)
Lebendig
Silvia Espigado (Lola /Lola’s mother)
No News

 

Best International Male Actor
Daniel Adissi (Benny)
Two Times You
Wolfram Rupperti (Wolfram)
Lebendig
Ruscen Vidinliev (Georgi)
A Picture with Yuki
Soydan Soydas (Abdullah)
Bozkir Look at the Birds
Karim Theilgaard (Louis)
Dream State

 

Best International Photo
Torsten Lippstock
A Picture With Yuki                     
İlker Berke
Trap
Thomas Schinz
Red Bracelets – The Beginning
Beto Casillas
Two Times You
Mirsad Herovic
Bozkir Look at the Birds            

 

Best International Screenplay
Dimitar Stoyanovich
A Picture with Yuki
Mehmet Tanrisever
Bozkir Look at the Birds
Salomón Askenazi
Two Times You
Miguel Berzal de Miguel
No News           
Seyid Çolak
Trap                                   

 

 

Best International Directing
Lachezar Avramov
A Picture with Yuki
Miguel Berzal de Miguel
No News                    
Mehmet Tanrisever
Bozkir Look at the Birds
Salomón Askenazi
Two Times You
Seyid Çolak
Trap

 

Best International Feature Film
A Picture with Yuki
Bozkir Look at the Birds
Two Times You
Trap
No News